Neklidné dny a noci studentů škol vysokých

Vysokým školstvím zmítají nepokoje. Aktivní studenti a studentské spolky i vyučující dávají jasně najevo, že se současným programem anti-koncepční politiky MŠMT a jeho ministra v mnoha otázkách zásadně nesouhlasí. To iniciovalo po celé ČR debaty o současném stavu, akce jako Týden neklidu a v jeho rámci Noc univerzit a nebo vznik iniciativy Za svobodné vysoké školy. Své k tomu všemu řekla i Studentská unie UK. Závažnost sporu dokládá i skutečnost, že studenti UK dostali na středu 29. 2., kdy je nahlášen protestní pochod, rektorské volno. 

Studenti nelenili a velice rychle se zelenila záplava událostí na sociálních sítích i internetové petice. Množí se výzvy k zapojení, tisknou se plakáty, letáky. Samozřejmostí je, že i prostěradla prošla řádnou úpravou na protestní pochod. Cílem pochodu bylo ukázat, že studentům a studentkám na jejich vysokých školách záleží a že se obávají o jejich budoucnost. Protest byl adresován Vládě ČR s úmyslem ji přesvědčit, aby předložené věcné záměry zákona o vysokých školách a finanční pomoci studentům zamítla a znovu otevřela diskusi s akademickou obcí.

Jednou z hlavních akcí Týdne neklidu byla Noc univerzit. Tu se rozhodli uspořádat aktivní studenti a studentky českých vysokých škol. Nesměla tu chybět ani Studentská unie Univerzity Karlovy a její členské spolky. Vysoké školy se v tomto týdnu otevřely veřejnosti. Formou přednášek, workshopů i koncertů studenti prezentovali současnou úroveň vysokého školství a o co by se do budoucna měla veřejnost začít strachovat. Protože vysoké školství je důležitým a hodnotným systémem pro každou společnost, udržuje její tradice, kulturu a vzdělanost.

 Události vyvrcholily ve středu 29. února protestním pochodem studentů. Smysluplnost hesel jako „Chceme svobodu", či Dobeše do koše“ ukázala nejen mediální odezva, ale i účast. V Praze se vyrazilo vyjádřit na 7 tisícovek studentů a akademiků, celkem v ČR počet aktivních překročil 10 000! Na středeční akci reagoval ve večerních hodinách i premiér Nečas. Ani ministr Dobeš snad nemůže takové vzedmutí zájmu studentů ignorovat.

Související články:

Be Sociable, Share!

Publikováno: 29. 2. 2012